شرکت مهندسی بازرگانی اسکدار
(سهامی خاص)
شماره ثبت:114201
واردات از اتحادیه اروپا

بر اساس آماری که از سازمان تجارت در ایران به دست آمده است بیشترین آمار واردات کالا از اروپا به ایران که عضو اتحادیه اروپا هستند، کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، اتریش، ایتالیا پیشتاز در این امر می باشند.

انواع حمل و نقل برای واردات کالا از اروپا به ایران

واردات کالا به کشور که از طریق حمل و نقل بین المللی صورت می گیرد می تواند از سه روش دریایی، ریلی، هوایی انجام شود.

قوانین واردات کالا از اروپا به ایران
 • آشنایی با دستورات و قانون های گمرکی
 • یادگیری تعرفه های گمرکی کشورها
 • ارزیابی بازار فروش در کشور مقصد
 • انتخاب بهترین وسیله حمل و نقل برای واردات
 • روش های ترخیص کالا در گمرک
 • انتخاب یک شرکت معتبر جهت صدور اسناد و ترخیص کالا
روسیه:

کالاهای وارداتی از روسیه، موارد مختلفی را شامل می شود، روسیه یکی از بزرگترین کشورهای صادر  کننده جهان محسوب می شود که سالانه میلیاردها محصول را به ایران و یا سایر کشورهای برتر دنیا  صادر می کند. کالا های وارداتی از روسیه بسیاری از موارد مثل ماشین آلات و یا برخی از قطعات مهم  و کاربردی و یا فلزاتی مختلف با     کاربرد های گوناگون را شامل می شود، لازم به ذکر است که آنقدر این محصولات متنوع هستند که در قالب چند جمله نمی توان به تمامی توضیحات پرداخت، با استفاده از یک لیست کالاهای وارداتی از روسیه می توان اطلاعات سودمند بیشتری را در اختیار مخاطب گذاشت که در ادامه به این لیست اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با مهم ترین کالاهای وارداتی از روسیه

از نظر صادر کردن سوخت و گازهای مختلف نیز روسیه حرف اول را می زند، می توان گفت روسیه می تواند با کشورهای بزرگ تولید کننده نفت رقابت کند و هر ساله به عنوان صادر کننده نفت مقدار زیادی از آن را به سایر کشور ها به خصوص کشورهای اروپایی صادر کند. از لحاظ جغرافیایی موقعیت روسیه بسیار خوب است تا جایی که خیلی راحت می تواند با کشورهای زیادی در ارتباط با شد و هر آنچه که نیاز دارند را به آسانی برای آنها صادر کند.

 

یکی دیگر از موضوعات قابل توجه در ارتباط با کالاهای وارداتی از روسیه، موضوع آب و هوای کشور روسیه است، زیرا این کشور دارای آب و هوای سردی می باشد، و از این جهت دارای یکسری محصولات غذایی ویژه و مناسبی است، روسیه از نظر جغرافیایی در همسایگی ایران است، در شمال ایران کشور روسیه قرار دارد به همین خاطر کالاهای وارداتی از روسیه برای ایران اهمیت زیادی دارند، کالاهای وارداتی از روسیه برای ایران بیشتر مواد غذایی مرغوب و مناسب است.

لیست کالاهای وارداتی از روسیه

ایران و بسیاری از کشورهای برتر جهان همواره متقاضی کالاهای مختلف کشور روسیه هستند، هر کشور بر حسب نیاز خود نوعی از کالا را از کشور روسیه درخواست می کند، این کشور دارای بسیاری از کالاهای مرغوب و با کیفیت است، بسیاری از فلزات گرانبها و قیمتی از کشور روسیه تامین می شود، مواد شیمیایی بسیار پرکاربرد و مخصوص را با کیفیت عالی به سایر کشورها صادر می کند، هر آنچه که هر کشور نیازمند آن باشد از روسیه قابل تامین است، به همین خاطر همواره کشور روسیه را به عنوان یک کشور شناخته شده در زمینه صادرات محصول به سایر کشورها میشناسیم.

کالاهای وارداتی روسیه به ایران

ذرت و جو دامی

دانه روغنی کلزا، روغن خام سویا، حبوبات ( عدس ، لوبیا ، ماش ، بلغور)

دستگاه ناوتکس و متعلقات، قطعات مهم نیروگاه های اتمی، تجهیزات فلزی و صنعتی ضروری، واگن های مخزن دار.

ترکیه

کشور ایران و ترکیه به دلیل داشتن مرزهای مشترک و قرار گرفتن در یک منطقه جغرافیایی ظرفیت زیادی برای تبادلات تجاری دارند و به همین دلیل قراردادهای زیادی در بخش های گمرکی، قوانین تسهیل کننده واردات و صادرات، دفاتر تجاری مشترک و خدمات ارزی بین دو کشور وجود دارد. با وجود این قراردادها، روابط بازرگانی دو کشور روز به روز در حال بهبود است. یکی از این  قراردادها عضویت مشترک هر دو کشور در کنوانسیون تیر است که بر اساس این کنوانسیون سند گمرکی برای ترانزیت محصول بین دو کشور ایران و ترکیه در کشور مبدا صادر می شود و حاوی  مشخصات وسیله حمل و نقل و کالا می باشد و وسیله نقلیه از کشور مبدا بدون بازرسی گمرکی عبور می نماید که این امر موجب سهولت بیشتر واردات از ترکیه شده است. دو گمرک فعال بین کشور ایران و ترکیه، گمرک بازرگان و جلفا می باشد که روزانه میلیون ها دلار تبادل تجاری بین کشور ایران و ترکیه از این مسیر انجام می شود.

در واقع با توجه به داد و ستدهای بین المللی کشور ترکیه با سایر کشورهای جهان میتوان گفت واردات و  همچنین ترخیص کالا از ترکیه می تواند یک تجارت بسیار موفق و پرسود برای تجار و بازرگانان داخلی کشور ما باشد. بررسی تاریخچه تجارت ایران با ترکیه نشان می دهد که تجار ایرانی از سال ها  پیش به این موضوع پی برده و از دیرباز به دنبال برقراری روابط تجاری مهم با این کشور می باشند.

واردات و ترخیص کالا از ترکیه نسبت به سایر تجارت های وارداتی بسیار راحت تر انجام می شود. این  کشور در مرز مشترک با ایران قرار دارد و این یعنی تجار برای حمل و نقل کالاهای وارداتی خود با  چالش های کمتری مواجه هستند. واردات و ترخیص کالا از ترکیه از تمامی گمرکات کشور قابل انجام می باشد؛ اما وجود مرز مشترک با این کشور، موجب شده تا تجار به راحتی و از طریق گمرکات زمینی  کشور نسبت به واردات و ترخیص کالاهای خود اقدام نمایند.

علاوه بر حمل و نقل راحت کالاهای وارداتی از ترکیه، تجارت با این کشور نسبت به سایر کشورها هزینه ها و سرمایه گذاری های کمتری نیاز دارد. هم مرز بودن کشور ما با ترکیه موجب شده تا فرآیندهای مربوط به دریافت ویزاهای تجاری، مجوزهای واردات کالا، پرداخت های بین المللی و … با هزینه های کمتری و در کمترین زمان ممکن انجام شوند. به این ترتیب می توان گفت که واردات و ترخیص کالا از ترکیه مزایای اقتصادی فراوانی برای تجار به همراه دارد و در واقع وجود چنین مزایایی اهمیت و ضرورت واردات از کشور ترکیه را برای تجار و بازرگانان دو چندان کرده و بر روابط تجاری دو کشور تاثیرات مثبتی داشته است.

از جمله کالاهایی که از نظر واردات بین دو کشور ایران و ترکیه مشکلی نداشته و به طور معمول و متداول در انواع معاملات بین المللی این دو کشور به عنوان کالای وارداتی یا صادراتی انتخاب می شوند،می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوشاک: انواع البسه زنانه و مردانه و بچگانه
 • لوازم و قطعات الکترونیکی
 • مواد اولیه نساجی و پلاستیکی
 • لوازم خانگی
 • میوه و سبزیجات
 • فلزات مختلف
 • کاشی و سرامیک
 • خشکبار

دبی:
دبی از سال های گذشته به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تجارت در منطقه خاورمیانه و دروازه‌ی ورود به بازارهای جهانی شناخته شده است. وجود نمایندگی بسیاری از شرکت ها و برندهای مطرح جهانی در دبی و همچنین ورود انواع کالاها از اقصی نقاط جهان به این منطقه باعث ایجاد پتانسیل بسیار بالا برای تجارت انواع محصولات شده است. از همین رو بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی نیز برای تامین و تهیه اجناس مورد نیاز خود اقدام به واردات کالا از دبی می کنند.

با توجه به تنوع محصولات و همچنین وجود انواع شرکت ها و نمایندگی ها در هنگام انتخاب نوع محصول و انجام معاملات باید به نکات بسیار مهمی توجه نمود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

با توجه به تنوع محصولات و همچنین وجود انواع شرکت ها و نمایندگی ها در هنگام انتخاب نوع محصول و انجام معاملات باید به نکات بسیار مهمی توجه نمود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

بررسی بازار ایران برای فروش کالا:

قبل از اینکه هر نوع کالایی را از دبی وارد کشور نماییم، باید بازار ایران را بررسی کنیم که چه کالاهایی و یا چه نوع محصولاتی در ایران دچار کمبود می باشد تا با این واردات به سود برسیم. البته در سازمان ها و مراکز مربوط به صادرات و واردات، آمار مشخصی از کالاها ی وارداتی و صادراتی موجود است که می توان از این آمار استفاده نمود تا در این راه ضرری متوجه شرکت های وارد کننده و یا صادر کننده نشود.

بررسی قیمت قبل از واردات از دبی:
یکی از مهمترین مراحل واردات از دبی مشخص نمودن قیمت های محصولاتی است که قصد وارد کردن آن را دارید در واقع از اساسی ترین مراحل کار واردات، درخواست پیش فاکتور می باشد. قیمتی که توسط صادر کننده اعلام می گردد در کمیسیون نرخ گذاری تعیین شده است و این قیمت با بازار ایران و فروش کالا در ایران کاملا متفاوت می باشد به همین دلیل است که دریافت قیمت های اولیه و مشخصات دقیق کالا از اولین مراحل واردات کالا از دبی می باشد.

مزایای واردات از دبی برای ایرانیان:

تجار و بازرگانان ایرانی تمایل زیادی به خرید کردن از دبی دارند. محبوبیت بازار دبی برای ایرانیان مزایایی دارد که در اثر خرید و واردات شامل حال آنها می‌شود. مهم‌ترین سودی که در اثر ترخیص کالا  به دست می‌آید کاهش دادن هزینه‌های حمل و نقل به ایران است، زیرا کشور دبی در همسایگی ایران است و تاجران می‌توانند با سرعت بسیار و با صرف کردن هزینه کمتر، محموله را به ایران وارد کنند. از دیگر عواملی که تجار را برای خرید کردن از دبی تشویق می‌کند گمرکات کشور امارات است که برای ترخیص کردن هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. واردکنندگان از دبی بدون پرداخت هزینه‌های گمرکی، محصول و کالای خود را وارد این کشور می‌کنند و این سبب می‌شود که قیمت خرید این کالا با قیمت خرید آن از کشور مبدا یکسان باشد. تجار ایرانی کالای مورد نظر خود را از این کشور وارد کرده و آن را با همان قیمت که در کشور سازنده ارائه می‌شود می‌فروشند. بنابراین تجار ایرانی می‌توانند با صرف کردن وقت کم و هزینه حمل و نقل کالا به اندازه کم، این نوع واردات را به ایران تداوم دهند.

بهترین کالا برای واردات از دبی:


دبی یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران است و سالانه مبادلات زیادی بین ایران و دبی صورت می گیرد، اولین موردی که شما باید هنگام واردات کالا به ایران انجام دهید، شناسایی نیازهای موجود در بازار است، بنابراین نمی توان به صورت قطع بهترین کالا برای واردات از دبی را در دراز مدت بیان کرد. به صورت کلی برخی از بهترین کالاها برای واردات از دبی که بیشترین میزان واردات در سال های گذشته را داشتند، به شرح زیر می باشد:

 • پارچه و لباس
 • انواع کفش ورزشی
 • لوازم آرایشی
 • لوازم جانبی تلفن همراه
 • لپ تاپ
 • موبایل
 • دوربین های دیجیتالی
 • آهن و فولاد غیرممزوج
 • ذرت دامی
 • وسایل نقلیه موتوری
 • شکر