شرکت مهندسی بازرگانی اسکدار
(سهامی خاص)
شماره ثبت:114201

ورق گرم

ورق گرم چیست؟

ورق های گرم نورد دیده به محصولاتی گفته می‌شود که به وسیله نورد اسلب (در شرایط گرم) در کوره به ضخامت مورد نظر رسیده و به صورت کلاف یا ورق عرضه می‌شوند.
در نورد گرم اسلب پـس از رسیدن به درجه حـرارت مورد نظر (معمولا بالاتر از ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) در کوره‌های نورد از بین چند مجموعه غلتک در حال چرخش عبور کرده و با کاهش متوالی مقطع به شکل مورد نظر تبدیل می‌شود.

بدلیل مراحل سرد شدن پس از حرارت دیدن، سطح خیلی صاف و صیقلی نداشته و حالت پوسته پوسته دارد. به دلیل کم شدن حجم و نداشتن ابعاد بسیار دقیق پس از سرد شدن، دارای لبه ها و گوشه های گرد است که برای تولید میلگرد نوردی و ورق های ساختمانی مناسب می باشد.

پس از سرد شدن، زاویه های صاف و منظمی ندارد و بیشتر به حالت ذوزنقه ای شکل در می آید. فولاد نورد گرم در مواردی که استحکام فلز اهمیت بیشتری از ابعاد آن داشته و پرداخت کاری سطح فلز خیلی مهم نباشد، استفاده می شود.فولادهای نورد گرم معمولا بیشتر از فولاد نورد سرد نیاز به پردازش دارند به همین دلیل دارای قیمت پایین تری می باشند. سرد کردن فولاد نورد گرم می تواند در دمای اتاق انجام شود در نتیجه نرمالیزه می شود یعنی در واقع عاری از تنش های داخلی است، تنشهایی که معمولا طی فرآیندهای مختلف مانند سردکاری اجباری، نورد و یا فرمدهی داخل فولاد بوجود می آید.

انواع ورق گرم

ورق سیاه

 به دلیل ذوب اجزای تشکیل دهنده ورق در دمای بالا رنگ محصول مات می گردد به همین دلیل از اصطلاح ورق سیاه برای نامگذاری استفاده می شود.

قیمت ورق سیاه به دلیل تقاضای بالایی که دارد تأثیر مستقیمی بر بازار فولاد می‌گذارد و این تاثیرگذاری به این دلیل است که ورق سیاه به دلیل تولید از طریق فرآیند نورد گرم، قیمت پایین‌تری نسبت به انواع مشابه خود دارد. همین موضوع باعث می‌شود ورق سیاه برای تولید دستگاه‌هایی با ابعاد بالا انتخاب مناسبی باشد و تقاضا بالایی در بازار فولاد داشته  و قیمت این ورق از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

کارخانه‌های فولاد مبارکه، فولاد اکسین، ورق کاویان، نورد لوله اهواز، گیلان، قطعات و روس مهمترین تولید کنندگان این محصول به حساب می‌آیند.

ورق سیاه به صورت رول و یا شیت‌های برش خورده تولید می‌شود که عرض های 1000 ، 1250 ، 1500 و 2000 و طول های 2 الی 6 متر در بازار موجود است.

این ورق‌ها با ضخامتی بین 1.8 تا 100 میلیمتر عرضه شده که پر استفاده ترین آنها را شاید بتوان ورق سیاه 2 میل دانست.

ورق A516

ورق فولادی A516، به عنوان ورق PVQ516  نیز شناخته می‌شود که یک فولاد کربنی با مشخصات خاص به عنوان صفحات محفظه فشار و سرویس ها با درجه حرارت متوسط یا پایین تر مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد ورق A516 عمدتا در مخازن تحت فشار جوش داده شده که در آن استحکام نهایی مهم است. این مواد در گریدهای 55، 60، 65 و 70 تولید می شوند.

لازم به ذکر است که این ورق به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد در کشورهای آسیایی کمتر در دسترس است.

ورق A283

ورق ASTM A283 یک نوع فولاد کربنی با استحکام کششی کم و متوسط است. این ورق فولادی در طی عملیات فرآیند نورد گرم و توسط غلتک‌ های با فشار بالا تولید شده و از قابلیت جوشکاری و خمشی مناسبی برخوردار است. به همین دلیل از ورق A283 به طور عمده‌ در ساخت دیگ بخار و مخازن تحت فشار با درجه حرارت کم استفاده می‌شود.

عناصر آلیاژی تشکیل‌دهنده‌ی ورق A283 باید در کوره‌ های روباز یا کوره های الکتریکی گداخته و پالایش شوند. عملیات حرارت و آنالیز این ورق باید به گونه ‌ای انجام شود که فولاد بدست آمده با ترکیب شیمیایی موردنیاز از عناصر کربن، منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیکون و مس هماهنگی داشته باشد. همچنین، آزمایشات کششی بر روی نمونه‌های فولادی این ورق انجام می­ شود تا مشخص شود که نمونه‌ها مطابق مقادیر مورد نیاز برای استحکام کششی، نقطه تسلیم و افزایش طول باشند. این فولاد در انواع مختلفی نظیر صفحه، سیم ‌پیچ، لوله و محصولات سازه ‌ای مانند مقاطع فولادی و تیرآهن تولید می‌شود.

ورق آجدار

ورق آجدار در دسته ورق های گرم با جنس st37 قرار می گیرد. بر روی سطح این محصول برجستگی هایی به اشکال مختلف اعم از شکل بادام، عدسی، لوزی یا الماس مانند برای کاهش اصطحکاک سطح تعبیه شده است. برخی الگوهای ایجاد شده بر روی این محصول به گونه ای است که در هنگام بارندگی آب باران در داخل آن ها جمع می گردد بنابراین نوع بادامی شکل با توجه به شکل خاص آن مانعی در برابر جمع شدن باران نداشته و بیشترین مصرف را در صنایع دارد. موارد مصرف این محصول بیشتر در سطوح شیب دار یا نزدیک پرتگاه جهت جلوگیری از لیز خوردن افراد و یا اشیا می باشد.

ورق اسیدشویی

ورق اسید شویی از جمله ورق های آلیاژی پرکاربرد است. این ورق را از ورق نورد گرم یا ورق سیاه تولید می کنند، قسمتی از فرایند تولید ورق اسید شور همانند ورق سرد است که استفاده از این ورق در مواردی که ظاهر  وکیفیت سطح مورد توجه است، کاربرد دارد.

به فرآیندی که طی آن چربی های روی ورقی که توسط نورد گرم به ضخامت دلخواه رسیده است و با استفاده از اسید کلریدریک از ورق زدوده می شود، اسیدشویی می گویند.
ورق های اسید شویی شده از ورق‌های سیاه (ورق های گرم نوردیده) تولید می‌شوند. طی این پروسه، سطح رویی آنها اسید شویی می‌شوند و زغال‌های سطحی ورق و مقداری از ناخالصی‌ها گرفته می‌شود که در نهایت ظاهر ورق مقداری براق‌تر می‌شود یعنی نزدیک به ورق روغنی (سرد نوردیده) است.

این ورق معمولا به دو صورت رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند و در آن رول ها معمولا در دو عرض 100 سانتی متر و 125 سانتی متر تولید می شود. لازم است بدانید که همچنین این ورق های معمولا دارای ضخامت های 1.5 تا 6 میلیمتر می باشند.